Większość niesamowitych podświetleń we wnękach, meblach, czy pod nimi udaje się stworzyć dzięki specjalnym modułom led. Są to diody led zamknięte w hermetycznych obudowach, dzięki czemu nie istnieje ryzyko, że zamokną i dojdzie do zwarcia lub pożaru. Wybierając moduły ledowe posiadające odpowiednią normę możemy wykorzystać je nawet w łazience, akwarium, czy basenie. Są to doskonałe rozwiązania do miejsc narażonych stale na dużą wilgotność.
Jak wybrać moduły do poszczególnych miejsc?
Moduły takie pozwalają na tworzenie wyjątkowych efektów świetlnych. W zależności od potrzeb, możemy wybrać diody o jednolitym kolorze lub różnokolorowe. Np. do akwarium zwykle wybiera się jasne światło, przypominające dzienne. Do wzrostu roślin najczęściej łączy się światło czerwone i niebieskie, gdyż doskonale stymulują ich wzrost. Zaś do pooświetlania wnęki w mieszkaniu możemy wybrać dowolny kolor diod. Może to być kolor, który jest motywem przewodnim w pomieszczeniu, bądź kolor kontrastujący. Wszystkie z pewnością sprawdzą się doskonale i pozwolą na właściwe rozproszenie światła, aby w pełni spełniało swoją rolę.
Sposoby montażu oświetlenia modułowego
Wiele osób sądzi, że jest to bardzo trudne. Zwłaszcza, że diody zamknięte są w specjalnych, hermetycznych obudowach. Na szczęście, nie jest to zgodne z prawdą. W rzeczywistości z zamontowaniem modułów ledowych poradzi sobie niemal każdy. Najłatwiejszym sposobem będzie zamocowanie ich na dwustronnej taśmie klejącej. W sklepach bez trudu znajdziemy taśmy dwustronne, które mają bardzo mocny klej, który utrzyma moduł ledowy i nie pozwoli na jego odczepianie się od wybranej powierzchni. Inną metodą może być przyklejenie modułu za pomocą kleju na gorąco lub uniwersalnego kleju. Jednak w tym przypadku późniejsze zdjęcie i oczyszczenie powierzchni może być nieco utrudnione. Wykorzystuje się ten sposób zwykle wtedy, gdy nie planujemy zdejmować modułu oświetleniowego z danej powierzchni. Kolejnym sposobem jest przykręcenie modułu do drewna, płyty meblowej czy ściany. Najlepiej jednak, kiedy posiadamy specjalną obudowę, która umożliwia przykręcanie modułu. Najczęściej taka obudowa posiada specjalnie przygotowane miejsce, w którym można bez trudu i ryzyka uszkodzenia przykręcić niewielkie śrubki, za pomocą których moduły ledowe będą trzymały się wybranej powierzchni.
Bez względu na to, jaką metodę zamontowania wybierzemy, a także jaki kolor diod najbardziej nam odpowiada, przy odrobinie wyobraźni zdołamy stworzyć niesamowite efekty świetlne wszędzie, gdzie zastosujemy tego rodzaju ledy.